Raport: 5 zadań dla Polski na lata 2016-2025

Warszawa - Polska

„5 zadań dla Polski” to raport McKinsey & Company, który powstał we współpracy z redakcją miesięcznika Forbes. Opierając się na analizach McKinsey i sondażach, przedstawiono w nim najpilniejsze zmiany gospodarcze dla Polski. Ich wprowadzenie pozwoliłoby Polsce awansować do ścisłej światowej czołówki.

W ciągu ponad 25 lat transformacji Polska odniosła ogromny sukces gospodarczy. Realny PKB wzrósł ponad dwukrotnie , a w czasie kryzysu finansowego kraj, jako jedyny w Unii Europejskiej, zdołał uniknąć recesji. Teraz Polska jest ósmą gospodarką w UE pod względem realnego PKB i może pochwalić się dwiema dekadami nieprzerwanego wzrostu.

Niestety, polska gospodarka jest konkurencyjna głównie dzięki niskim kosztom wytwarzania. Trzeba to zmienić tak, aby do zwiększenia wartości dodanej produktów i usług prowadziło szybsze adaptowanie technologii. Dodatkowo, jeśli nie otworzymy rynku pracy na imigrantów i nie rozwiniemy szkolnictwa zawodowego i technicznego ograniczeniem stanie się brak wykwalifikowanych pracowników.

Polska ma potencjał, by dołączyć do krajów wysoko rozwiniętych. Wymaga to jednak przedefiniowania strategii wzrostu i znalezienia nowych źródeł rozwoju. Na czym powinien skoncentrować się rząd i inni decydenci, aby osiągnąć długotrwałe efekty? McKinsey & Company zidentyfikowało 5 kluczowych zadań:

  1. Zwiększenie produktywności we wszystkich sektorach gospodarki, w szczególności w czterech o największym potencjale poprawy w stosunku do Europy Zachodniej (górnictwo, energetyka, rolnictwo, produkcja) oraz poprawa pozycji polskich przedsiębiorstw w łańcuchu tworzenia wartości
  2. Przygotowanie dodatkowych projektów inwestycyjnych i zapewnienie kapitału o wartości do 2 bilionów złotych na ich finansowanie w następnej dekadzie
  3. Inwestycje w innowacyjność gospodarki, jako nowy etap po fazie „niskich kosztów”
  4. Przeciwdziałanie negatywnym trendom demograficznym na rynku pracy
  5. Silniejsze wsparcie dla biznesu oraz poprawa poziomu usług publicznych

Raport i opracowania dostępne są TUTAJ. Zachęcam do przeczytania, wyciągnięcia własnych wniosków i podzielenia się nimi w komentarzach.

Reklamy

Zostaw komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.