Wyloguj się na wakacjach

beach

Z badania przeprowadzonego w ostatnich latach wynika, że w 2013 roku 60% Amerykanów pracowało będąc na urlopie. Około 40% z nich przyznało się do czytania e-maili i wiadomości z pracy, a także odbierania telefonów z biura. Problem jest powszechny – coraz więcej osób nie odpoczywa od pracy na wakacjach, a firmy oczekują od pracowników utrzymywania kontaktu nawet podczas urlopu. Takie podejście powoduje szereg negatywnych implikacji – pracownicy są mniej efektywni, mniej zadowoleni z pracy, a po wakacjach nie wracają wypoczęci.

Kilka lat temu główna kadra zarządzająca w PwC zdecydowała, że 30 000 ich pracowników wróci wypoczętych i bardziej produktywnych gdy całkowicie odetną się od pracy. Tego roku jesień była bardzo zabiegana i obawiano się, że pracownicy się wypalą wchodząc bezpośrednio w ciężki wiosenny sezon. W grudniu dano wszystkim 30 tysiącom pracowników 10 dni wolnego z zaleceniem, żeby całkowicie odłączyli się od pracy. Wielu z nich stwierdziło, że to były ich pierwsze wakacje bez pracy, jakie w życiu mieli.

Wyniki eksperymentu były tak dobre, że od tego czasu wakacje „offline” stały się częścią kultury PwC. Jednym z powodów, dlaczego to podejście działa w PwC jest to, że w jednym czasie idą na urlop całe działy a nie pojedyncze osoby. Dzięki temu ani szef ani współpracownicy nie próbują się kontaktować z innymi w celu rozwiązania jakiegoś problemu.

Takie podejście wymaga dużo planowania i komunikacji. Niemniej jednak jego pozytywne skutki są widoczne na pierwszy rzut oka. Miejmy nadzieję, że pomysł PwC zostanie rozpowszechniony w innych firmach i pozwoli zneutralizować negatywne trendy na rynku pracy.

Reklamy

Zostaw komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.