Bankowość inwestycyjna czy Wielka Czwórka?

banking

Jeśli studiujesz kierunek związany z finansami to być może wśród swoich przyszłych pracodawców rozważałeś Big 4 i bankowość inwestycyjną. Praca w Wielkiej Czwórce ma wiele pozytywów, ale czy na pewno jest alternatywą dla ekscytującego świata bankowości?

Wielka Czwórka rekrutuje ogromne ilości pracowników. Banki inwestycyjne przeciwnie…

Wielkim plusem Big 4 jest bogactwo możliwości, które te firmy oferują. Banki inwestycyjne takie jak Barclays i Deutsche Bank w zeszłym roku przyjęły na całym świecie odpowiednio 800 i 766 absolwentów. Wielka Czwórka przyjęła więcej w samej Wielkiej Brytanii.

Tylko w Wielkiej Brytanii, EY przyjęło 1500 stażystów, a Deloitte, PwC i KPMG zatrudniło ponad 4000 absolwentów i studentów.

Pomimo tego otrzymanie pracy w Wielkiej Czwórce wcale nie jest łatwiejsze.

Bank Goldman Sachs zatrudnia tylko 3% osób które ubiegają się tam o pracę. Jednak Wielka Czwórka nie jest łatwiejszą opcją. PwC w Wielkiej Brytanii otrzymuje 40 000 aplikacji na 1500 miejsc pracy dla absolwentów – co oznacza wskaźnik przyjętych na poziomie 3.8%.

Wielka Czwórka oferuje więcej możliwości niż banki inwestycyjne.

Wielka Czwórka to nie tylko audyt. Można ubiegać się na stanowiska w konsultingu, dziale podatkowym, analizie ryzyka, dziale prawniczym i wielu innych. Możliwości są nieograniczone. Co więcej, firmy często oferują możliwość rotacji pracowników między działami, aby znaleźli oni dział który najbardziej im odpowiada – i w którym mogą stać się ekspertami.

Oferuje również więcej możliwości gdy zechcemy zmienić pracę.

Rezygnując z pracy w audycie dla Wielkiej Czwórki mamy już ukończoną kwalifikację ACCA, doświadczenie w pracy z różnymi firmami i mocną pozycję w CV. Dodatkowo, nawiązaliśmy wiele kontaktów biznesowych z firmami z różnych branż w których możemy szukać zatrudnienia. Osoby kończące pracę w bankowości inwestycyjnej są w zdecydowanie gorszej pozycji.

Jednak bankowość inwestycyjna gwarantuje znacznie lepsze wynagrodzenie.

Porównując płace w Wielkiej Brytanii, absolwenci zaczynający pracę w Wielkiej Czwórce mogą liczyć na około 38 tys. funtów rocznie. Po pięciu latach zarobki wzrastają do 60 tys. funtów.

W tym samym czasie absolwent, który wybrał pracę w bankowości inwestycyjnej zarobi na początku około 50-55 tys. funtów, a po pięciu latach może liczyć na zarobki rzędu 95-110 tys. funtów. Dodatkowo z bonusami w wysokości 20%-100% rocznej pensji.

Reklamy

Zostaw komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.