Wyższe zarobki studentów – nie mamy na co narzekać

student working

Od pewnego czasu na rynku pracy zauważamy wzrost zarobków studentów. Część z nich decyduje się na stałe zatrudnienie jeszcze na studiach. Przeglądając serwisy internetowe z ofertami pracy możemy zauważyć coraz większą liczbę ofert kierowanych do studentów. Na jakie zarobki możemy liczyć?

Na najwyższe zarobki mogą liczyć – jak możemy się słusznie domyślać – studenci i absolwenci kierunków informatycznych. W pierwszym kwartale 2016 r. wg portalu Pracuj.pl, pracodawcy opublikowali 435 ofert praktyk i staży kierowanych do tej grupy studentów, co stanowi wzrost o 33% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Na najwyższe zarobki mogą liczyć programiści – ponad połowa zarabia ponad 3000 zł netto. Drugą specjalizacją jest obszar Internet / e-commerce, w której przeciętne wynagrodzenia studentów wynoszą 2500 zł netto.

Studenci kierunków finansowych również nie mają powodu do narzekania. W I kwartale 2016 r. mogli wybierać spośród 675 ofert pracy, co stanowi wzrost o 15% w stosunku do roku ubiegłego. Najlepiej wynagradzani są studenci pracujący w obszarze strategia / business intelligence. Mediana zarobków studentów wynosi tutaj 2946 zł netto. Dobre płace czekają również osoby, które zdecydują się pracować w konsultingu – studenci mogą zarobić w tym obszarze 2843 zł netto.

Niemniej nie powinniśmy rezygnować z naszej wymarzonej specjalizacji, jeśli nasze oczekiwania finansowe nie zostaną od razu spełnione. Jest wiele kierunków studiów, po których płace rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Przykładem może być prawo, gdzie zarobki studentów często nie przekraczają 2000 zł netto, a także budownictwo, sprzedaż czy marketing.

Reklamy

Zostaw komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.