Prestiż ważniejszy niż wynagrodzenie

hireme

Co roku rzesze studentów zasilają szeregi firm podczas różnego rodzaju staży i praktyk. Coraz częściej nie jest to jednak parzenie kawy, a dobrze zaplanowany czas, który ma wyposażyć studenta w nowe umiejętności. Firma PwC przygotowała raport Rynek Pracy 2.0, z którego możemy poznać oczekiwania studentów i pracodawców wobec praktyk i staży.

Według 88% studentów staż nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy, co pokrywa się z oczekiwaniami pracodawców, według których optymalny czas to od 3 do 6 miesięcy. Najwięcej studentów oczekuje pensji 1000-1500zł i 1500-2000zł (odpowiednio 30 i 33%). Pracodawcy także wskazali te 2 przedziały wynagrodzeń. Jedynie 5% studentów jest gotowych podjąć praktykę bez wynagrodzenia, przy czym taki sam odsetek pracodawców oczekuje tego od studentów.

Co ciekawe, większość studentów preferuje praktyki w trakcie roku akademickiego. Tą opcję wybrało 52% ankietowanych osób, w porównaniu do 37%, którzy wolą praktyki wakacyjne. Warto zaznaczyć, że aż 20% pracodawców jest gotowych przyjąć absolwentów do pracy zaraz po studiach, bez konieczności odbywania praktyk w czasie studiów.

Co wpływa na decyzję o wyborze stażu/praktyki? Studenci na pierwszym miejscu zaznaczyli prestiż pracodawcy i szansę na stałe zatrudnienie (po 38%). Wysokość wynagrodzenia uplasowała się na 4 miejscu, nawet za lokalizacją biura! Ponadto okazuje się, że benefity nie wpływają na decyzję o wyborze praktyk.

Według pracodawców, największym atutem kandydata na staż/praktykę jest chęć rozwoju, wielozadaniowość i odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań. Studenci uważają również za atut umiejętność oddzielenia życia prywatnego od zawodowego, ale nie znajduje to odzwierciedlenia wśród pracodawców.

Podsumowując, idealna praktyka powinna być oparta o plan i mieć jasno określone zadania. Powinna dawać praktyczne umiejętności, jednocześnie przynosząc korzyści firmie. Idealna długość to 3-4 miesiące, a wynagrodzenie w przedziale 1000-2000zł. Studenci cenią sobie również zaangażowanie mentora.

Cały raport można przeczytać tutaj.

Reklamy

Zostaw komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.