Pokolenie korpoludzi

26004806196_893f2b4407_b

Pokolenie Y, czyli osoby urodzone w latach 1984-1997, decydują się rozwijać swoją karierę w korporacjach. W rankingu 50 najbardziej pożądanych pracodawców, przeprowadzonym przez firmę Universum, nie znalazł się żaden dynamicznie rozwijający się startup pokroju Ubera czy Airbnb.

Studenci kierunków biznesowych po raz kolejny jako najlepszego pracodawcę wskazują Google. Pomimo oskarżeń o brak innowacyjności, na drugie miejsce wskoczyło Apple, awansując o 5 pozycji w rankingu. Wszystkie firmy Wielkiej Czwórki znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia. Studenci jako najbardziej pożądanych pracodawców wskazali również banki inwestycyjne Goldman Sachs i J.P. Morgan. Jest to o tyle ciekawe, że przedstawiciele pokolenia Y deklarują chęć osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, a pracując w bankach inwestycyjnych jest to praktycznie niemożliwe.

Co stoi za sukcesem wielkich korporacji? Przede wszystkim inwestują ogromne pieniądze w rozwój pracowników. PwC, EY, KPMG i Deloitte chętnie opłacają swoim pracownikom kosztowne kursy i pomagają w zdobywaniu certyfikatów. Dzięki temu np. audytorzy mają możliwość zdobycia uprawnień Biegłego Rewidenta, ACCA i tym podobnych nie wykładając kilkunastu tysięcy z własnej kieszeni. W KPMG wprowadzono nawet zasadę CPE (Continuous Professional Education), w ramach której pracownicy są zobowiązani do zrealizowania minimum 20 godzin szkoleń w ciągu roku i 120 godzin w ciągu 3 lat. KPMG deklaruje jednak, że w rzeczywistości szkoleń jest o wiele więcej i są dopasowane do potrzeb pracowników.

McKinsey&Company, czyli najbardziej prestiżowa firma doradztwa strategicznego idzie o krok dalej. Konsultanci pracujący w McKinsey mogą bowiem wyjechać na finansowane przez firmę studia MBA na takie uczelnie, jak Harvard, Wharton, Columbia, Kellogg, Stanford czy INSEAD. Firma ta jest w Polsce największym prywatnym sponsorem studiów MBA na 6 najlepszych uczelniach świata.

Oprócz inwestycji w rozwój pracowników ważnym elementem jest często jasno określona ścieżka kariery. Od początku pracownik wie, czego się od niego wymaga, jakie kompetencje musi zdobyć i co zrobić, aby awansować. Pracownicy mają swoich mentorów, którzy pomagają im ułożyć plan profesjonalnego rozwoju. Z pracą w korporacji wiążą się również wyższe zarobki i liczne benefity pozapłacowe, np. prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, karta Multisport. Osoba pracująca w korporacji zarobi wyraźnie więcej niż osoba na podobnym stanowisku w mniejszej firmie. Po kilku, kilkunastu latach te różnice się jeszcze pogłębiają.

Obecny trend uciekania najlepszych studentów do korporacji nie musi być niczym złym. Dzięki pracy w dużych firmach o ugruntowanej pozycji na rynku, mogą się uczyć najlepszych praktyk i rozwijać swoje kompetencje. Nie bez powodu mówi się, że w kilka lat pracy w Wielkiej Czwórce zdobywa się takie doświadczenie, jak podczas kilkunastu lat pracy w innych firmach. Jeśli już na początku kariery studenci doradzają największym, najbogatszym korporacjom, to świetnie poradzą sobie w każdej organizacji.

Zostaw komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.