Zarobki w audycie i konsultingu w Polsce

rsz_suit-portrait-preparation-wedding

Niedawno natknąłem się na raport firmy Michael Page nt. wynagrodzeń średniego i wyższego szczebla zarządzającego w instytucjach finansowych. Raport ten jest o tyle ciekawy, że przedstawia również zarobki w audycie i konsultingu, a tym samym w Wielkiej Czwórce. Od dawna wiadomo, że zarobki w PwC, EY, KPMG i Deloitte są powyżej przeciętnej, ale same firmy często nie chcą ujawniać pensji swoich pracowników. A więc – na ile mogą liczyć kandydaci?

Według serwisu Glassdoor, osoby zaczynające pracę w audycie mogą liczyć na zarobki rzędu 5-6 tysięcy złotych brutto. Jest to spójne z raportem firmy Michael Page, według którego zarobki Konsultanta z 3-5 letnim doświadczeniem oscylują w okolicach 8000 złotych. Konsultanci mogą również liczyć na premię roczną, która wynosi do 20% wynagrodzenia.

Osoby, które osiągnęły stanowisko Managera mogą liczyć na zarobki w przedziale 12-18 tysięcy PLN miesięcznie. Najczęściej oferowaną kwotą jest 14 000, jednak musimy mieć na uwadze, że głównym czynnikiem wpływającym na wysokość zarobków jest staż pracy i zakres obowiązków. Zarobki znacząco zwiększają się na stanowisku Senior Managera. Tutaj minimalne wynagrodzenie to około 17 tysięcy, natomiast maksymalne to aż 29 tysięcy PLN. W związku z dużą odpowiedzialnością stanowiska zwiększa się również premia roczna, która może wynieść aż do 30% wynagrodzenia. Jak możemy wyczytać ze strony PwC, Senior Manager powinien mieć 7-9 letnie doświadczenie zawodowe oraz umiejętność zarządzania dużą liczbą zespołów projektowych.

audyt

Jeśli chodzi o konsulting, analizując zarobki warto rozróżnić Wielką Czwórkę od prestiżowych firm konsultingowych (McKinsey & Company, Boston Consulting Group, Bain & Company). O ile zarówno Wielka Czwórka jak i MBB gwarantują świetne możliwości rozwoju i kariery, o tyle zarobki w firmach doradztwa strategicznego są zdecydowanie wyższe. Nie wiemy jakie firmy Michael Page brało pod uwagę podczas analizy zarobków. Różnicę w wynagrodzeniach między Wielką Czwórką a MBB można zobaczyć na stronie Kariera w Finansach.

A oto jak kształtują się zarobki konsultingu:

konsulting

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i rozważasz aplikowanie do działu audytu Big 4 – zachęcam do przeczytania jak wygląda praca asystenta w dziale audytu Big 4.

Cały raport można przeczytać tutaj.

4 myśli na temat “Zarobki w audycie i konsultingu w Polsce”

 1. Czekamy na artykuł przedstawiający zalety i wady pracy w konsultingu i audycie, to jest mega ciekawe ! Dostałem praktykę w big4 i nie wiem którą drogą potem iść. Kontynować audyt i budować tam kariere czy konsulting albo wgl bankowość czy coś 😦

  Polubienie

 2. Cześć. Czy autor lub czytelnicy mogą mi poradzić? Mianowicie od września zaczynam pracę w dziale audytu jako asystent w biurze regionalnym w firmie Deloitte. Jestem po licencjacie i obecnie planuje rozpoczęcie studiiw zaocznych II stopnia na kierunku audyt finansowy, kierunek nowy ale ma akredytację więc jednocześnie miałbym zaliczone egzaminy na biegłego. I tutaj moje pytanie, czy warto wydawać kupę pieniędzy na te studia i zdrowia na pewno czy nie warte to jest zachodu i lepiej iść na normalny fir? Czy jest szansa że biura regionalne dofinansowanie jakoś moje studia jako że są sporo droższe niż standardowe? Pensja nie powala i jak czytałem pensje jakie są w Warszawie to aż mi się wierzyć w nie nie chce, a studia niezwykle kosztowne w tym wypadku.
  P. S.
  Samodzielnie uczę się VBA, poziom podstawowy już opanowałem, może to jakoś wpłynąć na moją wartość dla firmy i ewentualnie lepsze perspektywy awansu?
  Pozdrawiam

  Polubienie

Zostaw komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.