Skąd brać informacje o zarobkach?

Zdecydowana większość firm nie podaje publicznie wysokości wynagrodzeń swoich pracowników. Jednak nawet bez tych informacji jesteśmy w stanie wiarygodnie oszacować wysokość zarobków na danym stanowisku. W tym artykule przedstawię Wam źródła z których korzystam robiąc research na temat zarobków w firmach.

1. Strony internetowe

Pierwszym wiarygodnym źródłem informacji jest Glassdoor. Jest to bardzo popularna na zachodzie strona, na której pracownicy mogą anonimowo umieszczać informacje o swoich zarobkach. Niestety w Polsce nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona, stąd znajdziemy tam zarobki głównie dla dużych korporacji. Jeśli jednak chciałbyś poznać wysokość zarobków w konkretnych firmach w Stanach, Wielkiej Brytanii lub Niemczech, będziesz mieć do dyspozycji dużą bazę porównań.

Drugim serwisem jest Kariera w finansach. Polecam tą stronę ze względu na dużą ilość zawartych na niej informacji. Oprócz stanowisk wraz z wynagrodzeniami można tam znaleźć opisy kwalifikacji, ciekawe artykuły i oferty pracy. Na uwagę zasługuje również szczegółowość i ilość opisanych stanowisk.

2. Raporty

Raporty to bardzo wiarygodne źródła informacji o zarobkach. Najczęściej są one publikowane przez profesjonalne firmy zajmujące się rekrutacją. Bazują na dużej liczbie badanych i można z nich wyciągnąć dużo interesujących informacji. W końcu kto mógłby być lepiej zorientowany w wysokości zarobków niż firmy rekrutacyjne.

Pierwszym raportem który polecam jest Goldman Recruitment Salary Survey 2017. Jak sama nazwa wskazuje, został on opublikowany niedawno i obejmuje szereg stanowisk i kwalifikacji zawodowych w finansach, ubezpieczeniach i bankowości. Plusem jest szczegółowa matryca wynagrodzeń według miast, doświadczenia i języków w firmach BPO/SSC.

Kolejny raport, obejmujący w szczególności wysokie stanowiska w finansach, to Przegląd Wynagrodzeń 2013/2014 opublikowany przez firmę Michael Page. Raport skupia się na stanowiskach średniego i wysokiego szczebla. Niestety nie znalazłem bardziej aktualnej wersji tego raportu, więc należy wziąć pod uwagę, że aktualnie wynagrodzenia mogą być nieco wyższe. Jeśli ktoś z Was znajdzie takową, zachęcam do podzielenia się w komentarzu 🙂

Ostatnim raportem jest Raport płacowy 2017 firmy Hays. Obejmuje on nie tylko stanowiska finansowe, ale również stanowiska w innych sektorach gospodarki. Można z niego wyciągnąć naprawdę wiele wartościowych danych.

3. Artykuły branżowe i fora internetowe

Informacje można również uzyskiwać z pojedynczych artykułów i forów internetowych. W przypadku tych ostatnich zalecam jednak bardzo dużą dozę ostrożności, gdyż często możemy się natknąć na niepodparte żadnymi danymi bzdury. Spośród forów internetowych mogę polecić serwis Quora, który charakteryzuje się bardzo wysoką jakością informacji (głównie jednak dotyczących rynku amerykańskiego).

Jak widzicie, nawet pomimo braku oficjalnych widełek w ogłoszeniach o pracę jesteśmy w stanie uzyskać dużą ilość informacji. Dzięki temu możemy wiarygodnie oszacować wysokość zarobków, na jakie możemy liczyć w danej firmie. I chociaż pieniądze to nie wszystko, znajomość wynagrodzeń pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących kariery.

Reklamy

Zostaw komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.