Doradztwo strategiczne – kiedy świeży absolwent mówi prezesowi co ma robić

Doradztwo strategiczne na stałe zagościło w polskiej gospodarce. Obecne są tu zarówno najbardziej elitarne firmy z branży, jak i zapewniające kompleksowe usługi firmy Wielkiej Czwórki. Firmy odnotowujące dziesiątki miliardów dolarów przychodu, jak i małe butiki założone przez alumnów tych pierwszych. Każdy chce urwać kawałek lukratywnego tortu o nazwie „doradztwo strategiczne”.

Wiele osób zadaje sobie pytania:

  • Jaką wartość wnoszą firmy doradztwa strategicznego? 
  • Jak to możliwe, że firmy zatrudniające głównie świeżo upieczonych absolwentów są w stanie bezpośrednio doradzać zarządom największych firm na rynku?
  • W jaki sposób 24-letni konsultant może pomóc prezesowi z 30-letnim doświadczeniem w branży?

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania. Po pierwsze, firmy doradztwa strategicznego są ekspertami w rozkładaniu problemów na czynniki pierwsze. Jedna z pierwszych rzeczy, jaką uczą się młodzi konsultanci jest ustrukturyzowane podejście do problemu. Dzięki rozbiciu przypadku na czynniki pierwsze, za pomocą metody MECE (Mutually exclusive and collectively exhaustive) są w stanie łatwo testować różne hipotezy i znaleźć optymalne rozwiązanie.

Przykładowo: Klient chce zwiększyć rentowność swojej firmy i zatrudnia zespół konsultantów w celu rozważenia różnych opcji. Konsultanci następnie rozbijają problem: rentowność można zwiększyć poprzez zwiększenie przychodów lub obniżenie kosztów. Zwiększenie przychodów można osiągnąć poprzez zwiększenie ilości sprzedawanych produktów lub zwiększenie ich ceny. Obniżyć koszty można natomiast poprzez obcięcie kosztów stałych lub kosztów zmiennych. I tak dalej i tak dalej. Następnie konsultanci skupią się na najbardziej obiecujących gałęziach i znajdą rozwiązanie.

Po drugie, klient otrzymuje dedykowany zespół najzdolniejszych osób, którzy pracują po 12 godzin dziennie w celu rozwiązania tego konkretnego problemu. Firmy doradztwa strategicznego co roku znajdują się na szczycie najtrudniejszych procesów rekrutacyjnych na świecie, co pozwala im na wyłowienie wybitnych absolwentów. Klient mógłby sam zebrać zespół w celu rozwiązania problemu, ale pracownicy musieliby się tym zajmować oprócz codziennych obowiązków, dodatkowo nie mając ustrukturyzowanego podejścia do problemu.

Klient dostaje również świeże spojrzenie z zewnątrz. Firmy doradztwa strategicznego doradzają setkom spółek z różnych branż i są w stanie łatwiej zidentyfikować kluczowe czynniki wpływające na działalność spółki i zaproponować zmiany.

Należy również wziąć pod uwagę, że zespół doradczy nie składa się wyłącznie ze świeżych absolwentów, dla których jest to jeden z pierwszych projektów. W zespole znajduje się również najczęściej konsultant z kilkuletnim doświadczeniem oraz partner mający kilkunastoletnie doświadczenie pracy z dziesiątkami firm z danej branży. Ponadto, z uwagi na międzynarodowy charakter pracy w firmach doradczych, w zespole może znajdować się osoba, która rozwiązywała podobny problem w zupełnie innej firmie.

Konsultanci mają również do dyspozycji wiedzę setek ekspertów. Przykładowo, McKinsey posiada 6 „Centrów Wiedzy” na całym świecie, zatrudniając specjalistów z różnych dziedzin. Jedno z takich centrów znajduje się we Wrocławiu, gdzie pracuje ponad 120 osób.

Firmy doradcze mogą także pomóc wprowadzić zarządom niepopularne lub ryzykowne zmiany. Decyzje dotyczące masowych zwolnień, ekspansja na nowe rynki czy wprowadzenie nowych linii produktów mogą wywoływać opór. Gdy takie decyzje zostaną przeanalizowane i poparte przez renomowaną firmę doradztwa strategicznego, pomysł otrzyma większą akceptację.

Co najważniejsze, konsultanci nie muszą wiedzieć wszystkiego o danej spółce. Nie mają takiej potrzeby – podobnie jak lekarz nie wie wszystkiego o swoim pacjencie. Jest natomiast świetny w rozpoznawaniu symptomów, zna szereg chorób i potrafi dopasować odpowiednią formę leczenia.

Dynamiczny rozwój usług doradztwa strategicznego na całym świecie pokazuje, że jest na nie ogromny popyt. Wszystko wskazuje na to, że firmy te nadal będą zaufanymi doradcami dla zarządów, a najlepsi absolwenci będą starać się o tą ścieżkę kariery. Czy powyższe argumenty do Was przemówiły? A może dodalibyście jakieś inne? Zachęcam do dyskusji.

Zostaw komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.